Теребовлянський віадук

Чи бачили ви величні римські віадуки, які височіють крізь століття, нагадуючи нам про блиск і могутність імперії, яка існувала в далекому минулому?  А що, як я вам скажу, що таку красу навіть сьогодні можна побачити в Україні? І не просто побачити, а навіть проїхатись по такій конструкції, затамувавши подих від емоцій.

Мова йде про унікальну архітектурну пам’ятку, що розташована на Тернопільщині неподалік від села Плебанівка та відома під назвою Теребовлянський віадук. Але це не просто віадук, зверху по ньому прокладений залізничний шлях, який справно функціонує. Тому можна сміливо придбавати ЖД квитки на цей напрямок, щоб відчути атмосферність такої поїздки, яку ще часто порівнюють за своєю мальовничістю із дорогою Гаррі Поттера до Хогвартсу.  

Теребовлянський віадук

Коли було збудовано цю пам’ятку архітектури? 

Тернопільщина з 1867 року по 1918 рік перебувала у складі Австро-Угорської імперії і це наклало свій історичний відбиток на ці землі. Оскільки ХІХ століття позначене «залізничним бумом», правителі імперії теж активно займались розбудовою залізничного полотна, яке б з’єднувало різні куточки держави. 

Необхідність розбудови залізниці на західних землях сучасної України була пов’язана з наступними факторами: 

  • збут товарів, які вироблялись в імперії; 
  • перевезення сировини та аграрної продукції з наших територій до центру держави;
  • військова логістика; один із важливіших напрямків розвитку будь-якої держави того часу; 
  • значний пасажиропотік, оскільки ці землі були густозаселеними. 

Складнощі полягали в тому, що для економії фінансування необхідно було прокладати  найкоротший маршрут, проте досить часто це було важко зробити у зв’язку із доволі примхливим рельєфом місцевості. Саме тому одним із інженерних рішень при проектуванні складної ділянки шляху і став вказаний віадук. Будівництво даної ділянки залізничного полотна було завершено у 1896 році, і з того часу вже більше 125 років він виконує свою функцію. 

Унікальність проекту 

Для української залізниці такий кам’яний міст є досить унікальним явищем, тим більше враховуючи його вік. Міцність конструкції забезпечена способом кладки каміння, а дев’ять арок чудово витримують навантаження.  

Тож сміливо вирушайте у подорож, пізнавайте нашу країну, її природну красу та перлини архітектурної майстерності. Ми маємо знати і берегти такі пам’ятки на нашій території —  ті, яким кілька десятків років, і, особливо, ті, яким десятки століть. Адже саме з них складається Україна і наша історична пам’ять.